Zakon br. 155/2015 navodi koji su oblici kockanja postojali u Albaniji, pre skoro potpune zabrane aktivnosti kockanja u regionu.
Istorijski gledano, zemlja je uživala u snažnim aktivnostima kockanja, uključujući kazino, Bingo, konjske trke i sportsko klađenje. Država je zadržala minimalnu starosnu dob za kockanje na 21 godinu, zahtijevajući od svakog igrača da dostavi dokumente u svrhu provjere identiteta.
U to vrijeme, Nadzorno tijelo za igre na sreću kontroliralo je licenciranje i aktivnosti kockanja. Međutim, zbog restrukturiranja Uprava sada ne izdaje dozvole. Licenciranje je dalo operaterima odobrenje da otvore 'do 1000' sekundarnih adresa, što je na kraju dovelo do osnivanja više od 4.000 kockarskih objekata u Albaniji.
Deluje u Albaniji
Nakon što je iskusila rasprostranjeni kriminal i korupciju u vezi sa kockanjem, zemlja je donijela odluku da zabrani većinu oblika kockanja i ograničenih kockarskih objekata iz stambenih četvrti.
Kako zabrana sprečava kockanje u stambenim regijama, vlada se nada da će se njeno kockanje da zemlju postavi na pravi kurs isplatiti. Iz socio-ekonomske perspektive, iskorenjivanje kockanja može pozitivno uticati na porodice i mlade.
Zakonodavci planiraju pozitivan rast zapošljavanja i porodičnih odnosa. Pored toga, građani Albanije će imati više vremena da uživaju u drugim društvenim mrežama dostupnim širom zemlje, kao što su planinarenje, poseta muzejima i vožnja kroz albansku Riveru.